Genel Bakış

Worldwide Brick Award (Dünya Tuğla Ödülü), Vandersanden Group'un

10/01/2013

Her yıl düzenlenen Tuğla Ödülleri, Birleşik Krallık’taki en eski ve saygın tasarım ödüllerinden biridir. 2012 yılında Brick Development Association (BDA), ödülleri 35. kez dağıtmıştır.

300’den fazla katılımcı arasından Vandersanden Group, diğer 5 aday ile birlikte “Worldwide Brick Award” kategorisinde ödüle layık görülmüştür. Hollanda’daki Raakspoort projesi ile Vandersanden Group, kazanan olarak açıklanmıştır. 8 Ocak’ta ödülün resmî verilişi, Hedikhuizen’daki (Hollanda) fabrikada gerçekleşmiştir.  Törene, BDA ve Münster’den Alman Mimarlık Bürosu Bolles + Wilson da katılmıştır.

Kazanan Proje

Belediye binası ve sinema… ilk bakışta birbirine uymayan 2 farklı bina türü… Buna rağmen Harlem’deki Raakspoort kompleksinde bir araya getirildiler.  Münster’den (DE) Bolles+Wilson'un mimarları, yeni binayı saat kulesine sahip şekilde tasarladılar. Dokuz kişilik jüriye göre Raakspoort, binanın çevresine olan uyumu ve detaylı örme işindeki yenilikçi zenginliği nedeniyle ödülü kazandı. Jüri şöyle bir açıklama yaptı: “Tuğlanın karakteristik yapısı burada çok güzel bir şekilde ortaya çıkıyor. Birbirine bakan detaylı cepheler ve harika ışık açıları projeye sürekli farklılaşan bakışlar sunuyor.”

Elle form verilmiş Viola cephe tuğlaları, binada kullanılan tek taştır. Fakat birden fazla derz rengi, üniform ve rölyef örme kullanımı sayesinde ortaya çıkan sonuç, farklı efektler yaratmaktadır.

Projenin uzun bir planlama sürecinin sonucu olduğu açıkça görülmektedir. Üzerinde iyice düşünülmüş belediye mastır planı ve revizyonların bir bütün haline gelmesi 10 yıldan fazla sürmüştür. Ekim 2011’de Raakspoort kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Vandersanden Group Pazarlama Müdürü Wilfried Lenaers şöyle demektedir: “Doğru seçilmiş bir cephe tuğlasının yaratıcı bir örme işi ile birleştiğinde nasıl göz alıcı mimarî bir tasarım haline dönüşebileceğini gösteren harika bir örnek.”

Proje Bilgileri:

  • Raakspoort, Haarlem: Belediye binası ve sinema
  • Mimar: Bolles + Wilson (İç Mimarî: Doll Architecten, Hollanda)
  • Müteahhit: Dura Vermeer Bouw Haalemmermeer BV
  • Cephe tuğlası: 13. Viola WF
  • Yüzey: 18.500 m²