Genel Bakış

Vandersanden Grup, Hollanda'da 3, Almanya'da 1 fabrikayı devralıyor

20/12/2016
14 Aralık 2016'da Vandersanden Grup, borsada kayıtlı İrlandalı CRH Group'un bir bölümü olan CRH Clay Division Hollanda, Almanya ve Belçika'yı devralmak için bir prensip anlaşması imzalamıştır. Bu, İşyeri Konseyi'nden olumlu tavsiyeler aldıktan sonra CRH Kurulu tarafından onay şartına bağlıdır. CRH'nın ana faaliyeti dünya çapında inşaat malzemeleri (özellikle beton, agregat, asfalt ve beton) üretimi ve dağıtımıdır.
 

Şirket devri, Hollanda'da üç Almanya'da bir fabrikayı kapsamaktadır. Hollanda'da bunlar Bylandt Tolkamer (zemin tuğlası), Bylandt Kessel (ekstrüde cephe- ve zemin tuğlaları) ve  Façade Beek (el kalıplı cephe tuğlaları) fabrikalarıdır. Almanya'daki Oberlausitz 'deki AKA fabrikası (Dresden yakınında) ekstrüde cephe tuğlaları ve zemin tuğlaları üretir. Ayrıca Antwerpen'de De Saegher (ünlü tuğla uzmanı) satış ofisi ve Peine'de (Almanya'nın merkezi) satış ofisi vardır. Tüm bu CRH şubelerinde toplamda 230 kişi çalışmaktadır.

Kombine faaliyetler arasındaki büyük sinerji, satın alımın ana nedenidir. Belçikalı aile şirketi Vandersanden Belçika'daki el kalıplı cephe tuğlalarında uzun süredir pazar lideridir ve bu devir sayesinde 2017'den itibaren zemin tuğlalarında da Hollanda pazar lideri olacaktır. Aynı zamanda cephe tuğla çeşitleri, ekstrüde tuğla ve yüksek kaliteli ağır ateşte pişirilmiş cephe tuğlaları ile genişleyecektir. Devir Vandersanden Grup genel stratejisinin bir parçasıdır ve şirketin pozisyonunu Avrupa'daki en büyük tuğla üreten aile işletmelerinden biri olarak güçlendirmektedir. Yakın geçmişte Vandersanden İngiltere'deki satış ortağı Hoskins Brick'i devralmıştır.

Bu devirler sayesinde Vandersanden Grup 2017'de toplamda 600 çalışanı istihdam edecektir. Bu, Belçika'da 240, Hollanda'da 275, İngiltere'de 15, Fransa'da 4 ve Almanya'da 66 çalışandan oluşacaktır. Toplam üretim kapasitesi yılda 500 milyon tuğladan fazla olacaktır. 2017 Ocak ayının ikinci yarısında gerçekleşmesi beklenen devir işlemini takiben. Vandersanden Grup'un konsolide cirosu, -ana pazarlama ülkeleri Belçika, Hollanda ve Almanya ile (birlikte cironun yaklaşık %85'iyle) 160 milyon euro olacaktır. Buna ek olarak grup 20'den fazla bölgeye -İngiltere, İrlanda, Fransa, Polonya, Rusya, Orta Doğu ve Asya dahil- ihracat yapmaktadır.