Genel Bakış

Vandersanden Group tuğla üretimi sırasında oluşan kuvars tozunu kontrolde tutuyor

12/09/2014

Tuğla üretim sürecinde kuvars tozu açığa çıkmaktadır. Bu, çalışanların sağlığı ve çevre için zararlı olabilir. Vandersanden Group, en sıkı normlara uymaya devam edebilmek için Spouwen’deki fabrikaya yeni bir toz arıtma sistemi kurdu.

Spouwen’deki üretim kapasitesi, hızlı bir şekilde yıllık 100 milyon tuğlaya kadar yükseldi. Üretim kapasitesinin yükselmesiyle Spouwen’de çevreye karşı duyarlı tekniklerle çalışmaya gittikçe daha fazla önem veriliyor. Bu nedenle bir Sıcaklık-Güç-Bağlantı merkezi kuruldu. Bununla kendi elektriklerini üretebiliyorlar. Tüm fabrika bacalarındaki duman gazı filtreleri fabrika gazlarını arıtıyor. 2013 yılında Keller Lufttechnik Benelux tipinden yeni bir toz arıtma sistemi yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

Cephe tuğlaları pişirilmeden önce tuğlalar, fırın arabalarındaki taşıyıcı plakaların üzerine mekanik olarak yerleştiriliyor. Hala kum ve kil ile dolu olan boş taşıyıcı plakalar, döndürülerek boşaltılıyor ve sonra istifleniyor. Bu süreç, genellikle havada uçuşan kuvars tozuna neden oluyor.  1 tepsi toz bulutu yaratabiliyor ve yılda 110 milyon tuğlanın yapıldığı biliniyor… Yani bunun dışarı atılması, çok önemli.  Temiz ve sağlık bir iş ortamı için.

Yeni toz arıtma sistemi, filtredeki bir su perdesi ile ve kendinden emici olan venturi aracılığıyla çalışıyor. Avantajlar, daha az bakım masrafları ve kum nedeniyle olan aşınmanın daha az olması. Emisyon değerleri de biraz daha düşük

Ekolojik etkiyi