Genel Bakış

Vandersanden Group Ambassadeur Excellent Familiebedrijf (Seçkin Aile Şirketi Elçisi) 2017-2018

19/05/2017
VKW Limburg'un Aile Şirketleri Uzmanlık Merkezi, 12 yıldır aile şirketlerini profesyonelleşmeleri konusunda desteklemektedir. Research Center for Entrepreneurship and Family Firms, UHasselt ile birlikte VKW Limburg ‘Ambassadeur Excellent Familiebedrijf’ı lanse etmiştir.
 

İlham verici

Molenheide'deki Family Business Event süresince dün ilk  ‘Ambassadeurs (elçiler)’ açıklanmıştır: Haletra, Haex ve Vandersanden Group. Bu ödülü gururla taşımaları için kendilerine gereken nişanlar verilmiştir. Ayrıca aktif bilgilendirme ağlarında ilham verici rol modeller olarak çalışmalar yapmaktadırlar. Böylece diğer aile şirketlerine ilham vermek ve daha da profesyonelleşmeye teşvik etmek istemektedirler.
 

VKW Limburg müdürü ve Expertisecentrum Familiebedrijven koordinatörü Koen Hendrix: "Limburg'deki şirketlerin yaklaşık %80'i aile şirketidir. Her zamankinden daha çok ekonomimizin bel kemiğini oluşturmaktadırlar. Bu nedenle aile şirketlerinin profesyonelleşmesi çok önemlidir. Bu, Limburg'deki aile şirketlerinin sürdürülebilir şekilde piyasaya demir atışına yol açacaktır," diyor.

İki yıllık elçilik

Vandersanden Group ‘Excellent Familiebedrijf’-logosunu iki yıl taşıyabilecektir. VKW Limburg bunu ekstra bir koz olarak görmektedir. Hem müşteri, tedarikçi ve diğer ilgililer hem de mevcut ve gelecekteki olası çalışanlar açısından.
 
Genel müdür Jean-Pierre Wuytack gururla şöyle diyor: "Bu ödül aile şirketi olarak profesyonel çalışmalarımızın bir konfirmasyonu. Ayrıca tüm yönetim ekibimize gösterilen bir takdir ve personelimizde yer alanların tüm çabalarına karşılık bir mükafat. Gerçekten çok gururluyuz!"
 

Jürinin Vandersanden Group'u seçmesinin 6 nedeni

  1. Vandersanden, yönetim politikasına yansıyan ve
  2. çalışanlarına -özellikle AR-GE- radikal yenilikler yaratmak için alan sunan net bir uzun vade vizyonuna sahip.
  3. Personelin güçlü katılımıyla tanınan aile şirketi kültürü.
  4. Kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik konusunda güçlü bir odaklanma.
  5. Aile şirketinin nesilden nesile devam etmesi, önemli bir hedef.
  6. Şirket ayrıca daha fazla profesyonelleşmeye -dış yöneticilerin olduğu aktif bir yönetim kurulu gibi- yatırım yapmıştır.