1/12: Tuğla boyutunun hesaplanması

Tuğla boyutunun hesaplanması

En az 4 farklı paketten rastgele 10 tuğla alın ve uzunlamasına bir sıra halinde dizin. Sıra uzunluğunu ölçüp 10'a bölünüz ve ortalama derz kalınlığını (örn.3 veya 4 mm) da hesaba katınız. Bulduğunuz sonucu, bütün dış duvarlardaki tuğla sayısını hesaplamak için, ortalama tuğla uzunluğu olarak kullanın. Bu hesabı, başka tuğlalar kullanarak tekrarlayın.

Hesaplama örneği:
10 ZERO® tuğladan oluşan bir sıranın toplam uzunluğu 2040 mm. Bir tuğlanın ortalama uzunluğu 204 mm. Ortalama tuğla uzunluğu, 204 mm + 3,5 mm (ortalama tuğla aralığı) = 207,5 mm. Cepheler için ne kadar tuğlaya ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için bu uzunluğu kullanın.

İpuçları

  • Hesapladığınız uzunluğa göre bir mastar yapın. Bu mastarı inşaat işinin tamamında kullanarak, gergi bağınızın düz bir hat halinde kalmasını sağlayabilirsiniz; böylece, tamamlandığında tuğlaların tesviye edilmesine gerek kalmaz.
  • Tuğlaları paketten daima çaprazlamasına alın ve en az 4 paketteki tuğlaları karıştırarak kullanın.
  • Tuğla aralığını belirlemek için herhangi bir nesne (cetvel veya plastik mesafe parçası) kullanmayın. El yapımı tuğlalarla çalışıyorsunuz. Dolayısıyla, her tuğla öteki tuğlalardan biraz farklı olabilir.
  • Tuğla uzunluğunu, sadece kendi inşaatınıza teslim edilen tuğlaları kullanarak hesaplayın. ZERO® tuğlaların boyutu, üretim yerine ve partiye göre biraz farklılık gösterebilir.
  • Kullandığınız her renk için tuğla uzunluğunu ayrı ayrı belirleyin.
  • Doğal olarak inşaat boyutuna göre tuğla yerleşiminde, planı dikkate almalısınız. Eğer tuğlaları “sabit düşey derz uzunluğuyla” dizmeye devam ederseniz, yarım tuğla bağlama yön değiştirecek ve ardından çok taşlama işi olacaktır.
  • 5 m’den az uzunluğa sahip duvar yüzeylerinde dizme işinde her zaman düşey derzleri tolerans sınırları içine uydurarak çalışamazsınız. Bu durumda tuğlaları taşlamak gerekebilir.
     
» 2. ipucuna gidin: Sıraların boyutlarının hesaplanması