Siyah tuğlalar, kırmızı tuğlalı şehirle kontrast yaratıyor
12/06/2015

Haberlere genel bakış
Neredeyse çeyrek asır sürdü, ama artık Gdansk'taki (Polonya) Shakespeare Theatre halka açık. Mimar Renato Rizzi (İtalya), siyah cephe ve zemin tuğlaları ile çalıştı. Bu şekilde genelde kırmızı tuğlalı şehirle bir kontrast ve yeni bir ton yarattı.
 
Define sandığı
Tiyatronun dışında  eski şehir merkezinin tarzını yansıtan gotik elementler görüyorsunuz. Cephe için mimar, koyu antrasit tuğla, Morvan'ı istedi. Siyah renk, güç ve sürdürülebilirliği temsil ediyor. Ve çevredeki binaların duvar örgüsü ile bir kontrast halinde. Bina çevresindeki zemin tuğlaları, tamamen aynı renkte.
 
Tiyatronun iç kısmı düşündüğünüzden farklı. Beyaz duvarlar, parlak mermer merdivenler ve huş ağacından paneller iç mekanı aydınlatıyor. Şehrin sakinleri tiyatroyu bir define sandığına benzetiyor: dışı sert ve ağır, içi şık ve parlak.
 
Labirent
Binanın bölümlenmesi, farklı aktivite türleri için birden fazla boyutu olan bir çerçeve yaratıyor: (tiyatro) gösterileri, toplantılar, sergiler veya diğer aktiviteler. Shakespeare Theatre, sadece bir bina değil. Aynı zamanda şehrin bir yansıması: dar koridorların (sokakların), meydanların (avlu) oluşturduğu bir labirent ve farklı  fonksiyonları olan kompleks bir dünya.
 
Gösteriler 3 şekilde sunulabiliyor: üstü açık (Elizabeth tarzı), geleneksel tarz (izleyenler sahne önünde) ve arena düzeninde (sahne izleyenler tarafından sarılmış). İzleyenlerin çevresindeki dar koridorlar büyük bir fuaye ve açık hava terasına çıkıyor. İzleyenler, gösteri arasında burada toplanabiliyor. Üstü açık çatı terasları sayesinde güzel bir manzaraya sahip olabiliyor ve şehre farklı bir perspektiften bakabiliyorsunuz.
 
Destek
En dış duvarlarda örgüdeki hatılları görüyorsunuz. Bunlar açık çatının basıncını absorbe ediyor ("kanatlar"). Duvarların ağırlığını azaltıyor ve strüktürel optimalizasyon sağlıyorlar. Yüksek duvar, tiyatronun teknik ekipmanlarını ve mekanizmaları saklıyor.
 
Shakespeare Theatre, güçlü bir şekilde gelenekselle kaynaşan yeni  bir mimariye örnek.
 

Proje bilgileri:
Mimar: Renato Rizzi
Lokal ofis: Q-Arch
Şehir: Gdańsk, Polonya
Alan: 4000 m²
Tuğla: Morvan
Zemin tuğlası: Morvan
Yıl: 2014
Fotoğraflar: Rafał Malko, Jakub Certowicz