Limburg (Belçika) tuğla üreticisi, Architizer A+ Ödülü'nü kazanıyor
03/05/2016

Haberlere genel bakış
Uluslararası mimarlık internet sitesi Architizer, 12 Nisan'da Architizer A+ 2016 Ödülleri'nin kazananlarını açıkladı. Ödül alan binalar arasında Gdansk, Polonya'daki Shakespeare Theater da var. Tuğla üreticisi Vandersanden Group, bununla Salon/Tiyatro kategorisinde jüri ödülüne layık görüldü.
 
İtalyan mimar Renato Rizzi'nin Shakespeare Theater'ı Gdansk, Polonya'daki 17. yüzyıl tiyatrosunun yerinde inşa edildi. Tasarımda modern teknolojinin eklendiği eski tiyatro binaları baz alındı. Böylece örneğin gösteriler için tavan açılıp kapatılabiliyor. Cephe koyu antrasit tuğla ile inşa edildi, bina çevresindeki sokak tuğlaları da tamamen aynı renkte. Tiyatro farklı avlular, soyunma odaları, ofisler, batı kanatta bir giriş, doğuda bir sahne içermektedir ve yaklaşık 600 kişi için yer sunmaktadır. Shakespeare Theater, güçlü bir şekilde gelenekselle kaynaşan yeni  bir mimariye örnek.
 
 

Proje bilgileri:

Mimar: Renato Rizzi
Lokal ofis: Q-Arch
Yer: Gdańsk, Polonya
Yüzey alanı: 4000 m²
Vandersanden tuğla: 533 Morvan
Vandersanden zemin tuğlası: 710 Morvan
Yıl: 2014
Fotoğraflar: Rafał Malko
 

Architizer A+ Ödülleri

Architizer A+ Ödülleri 2016'da dördüncü kez verilmektedir. Geçen yılın en iyi mimar ve ürünlerini gösteren en büyük ve geniş ödül programlarından biridir. Jüri, farklı sektörlerdeki 300'den fazla önde gelen kişinin bir araya geldiği bir heyetten oluşmaktadır. Hem mimarlar hem de moda dünyasındaki kişiler, yayıncılar, ürün tasarımcıları, emlakçılar ile başka pek çok kişi jüride yer almaktadır.