Kılıcına kaplama tuğlaları hakkında sıkça sorulan sorular
24/04/2014

Haberlere genel bakış

Kılıcına kaplama tuğlalarının avantajları nedir?

Kılıcına kaplama tuğlaları oldukça büyük yer tasarrufu sağlar ve mevcut cepheye yeni bir görünüm vermek için idealdir. Dış cepheye yerleştirme sırasında ince olan kalınlığın pencere ve kapıların normal detaylarını koruması avantajı vardır. Böylece yüksek değişiklik maliyetleriniz olmaz. Ayrıca dış duvarlara uygulama sırasında daha az alan kaybı yaşarsınız. Kılıcına kaplama tuğlalarını derzlendirdikten sonra, geleneksel tuğla duvarlarla arasında hiçbir fark göremezsiniz. Uygulama için bir müteahhit veya teknisyenden yardım isteyebilirsiniz; bununla birlikte eğer kendiniz kolları sıvayarak işe koyulmak istiyorsanız, kılıcına kaplama tuğlalarını biraz bilgi edinerek kendiniz de kolayca uygulayabilirsiniz. Okuyun: kılıcına kaplama tuğlaları nasıl uygulanır?

Tuğlalar, farklı boyut ve renklerdedir. Bu, kılıcına kaplama tuğlaları için de geçerli midir?

Kesinlikle! Kılıcına kaplama tuğlaları, aslında tuğlalardan yapılır. Yani tuğla formatlarında sahip olduğunuz geniş seçenek yelpazesi, kılıcına kaplama tuğlaları için de geçerlidir. Kılıcına kaplama tuğlaları, aslında tuğlalardan kesilen ince dilimlerdir. Kılıcına kaplama tuğlaları, yaklaşık 2 cm kalınlıktadır.  Genişlik ve uzunluk, doğal olarak kullandığınız tuğla türüne bağlıdır. Yani boyutlar, 19-21 cm uzunluk ile 5-6,5 cm yükseklik arasında farklılaşabilir. Bunun dışında renkler konusunda tüm yelpaze içinden seçim yapabilirsiniz. Düz kılıcına kaplama tuğlalarının yanı sıra ayrıca pencere, kapı ve duvarlardaki köşelerin mükemmel şekilde kaplanabilmesi için köşe kılıcına kaplama tuğlaları da sunmaktayız.

Kılıcına kaplama tuğlaları, normal tuğla ile aynı sağlamlık ve kaliteyi sunar mı?

Sağlamlık, tabii ki tuğlalarda temel fonksiyondur.  Her tuğla test edilmekte ve katı norm ile kuralları yerine getirmektedir. Bir kılıcına kaplama tuğlası, tuğladan alınan 2 cm kalınlığında bir dilimdir ve bu nedenle normal cephe tuğlası ile aynı kaliteli özelliklere sahiptir. Aynı zamanda Belçika Benor yönetmeliğine ve Avrupa CE-normlarına sıkı bir şekilde uymaktayız. Bir kılıcına kaplama tuğlası, doğal olarak daha incedir ve bu nedenle taşıyıcı bir fonksiyona sahip değildir. Tuğlaların aksine kılıcına kaplama tuğlaları, klasik bir duvar gibi örülmez; esnek ve donmaya dayanıklı bir çimento yapıştırıcısı ile izolasyon tabakasına veya duvara yapıştırılır. Ayrıca normal örülmüş bir duvardaki gibi derzlenirler. Kılıcına kaplama tuğlalarının taşıyıcı bir fonksiyonu yoktur, ama normal tuğlalar gibi buzlanmaya karşı dayanıklıdır.

Finansal açıdan kılıcına kaplama tuğlalarını seçmek avantajlı mıdır?

Normal bir kılıcına kaplama tuğlası, normal bir tuğladan %20 daha pahalıdır. Köşe kılıcına kaplama tuğlaları %25 daha pahalıdır. Bu, belki kulağa mantıklı gelmeyebilir. “Bir tuğlanın yarısı kadar olan kılıcına kaplama tuğlası için daha mı fazla ödeyeceğim?” diyebilirsiniz. Ama unutmayınız ki biz önce tuğlayı üretiyor, sonra bundan kılıcına kaplama tuğlasını kesiyoruz. Kesim ve işlem maliyetleri, burada normal tuğlalarda olmayan ek masraflardır. Diğer taraftan kılıcına kaplama tuğlaları, teknik inşaat problemleri için genellikle ideal bir çözümdür.  Uygulaması kolaydır; cam veya kapılarda ekstra uyarlamalar gerektirmezler.

İzolasyon + kılıcına kaplama tuğlaları: E-Brick ya da E-Board

Birkaç yıldır Vandersanden Group, kılıcına kaplama tuğlaları ile kombinasyon halinde izolasyon sistemleri de sunmaktadır. E-Brick ve E-Board, hem renovasyon hem de yeni inşaatlar için 2’si 1 arada izolasyon çözümleridir. Bu tür dış duvar izolasyonu avantajları konusunda daha fazla bilgi edininiz.

Kılıcına kaplama tuğlaları hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bilgi isteme formu aracılığıyla bizimle iletişime geçiniz veya bize mail gönderiniz: info@vandersanden.com.