"Four Views" projesi, "Build It Award 2014": Best Masonry Home ödülünü kazandı
20/11/2014

Haberlere genel bakış
BuildStore ile ortaklaşa düzenlenen Build It Awards 2014 yarışmasında, tamamlanmış projeler, ürünler, hizmetler ve tedarikçileri kapsayan kendi kendine yapım ve yenileme projeleri tüm yönleriyle ele alındı. Endüstri uzmanlarının ve Build It dergisinin okurlarının katıldığı bir panelde "Best Masonry Home" (En İyi Ev Duvarcılığı) dalında "Four Views" (Dört Görünüm) projesi birincilik ödülünü kazandı.
 
Mimar: AR Design Studio
 
"Four Views", Winchester kentine ve güzelliklerle dolu çevresine bakan, göze çarpan bir noktada yer alıyor. Çıkıntılı kenarlarıyla düz bir çatıya, siyah tuğladan (Morvan) duvarlara, sedir ağacından kaplamalara ve alüminyum çerçeveli pencerelere sahip bu çarpıcı yapı, çevresindeki geleneksel binalarla tezat oluşturuyor.
 
2011'de mimara, yeni bir ev yaptırmak isteyen bir çift başvurdu. Yakın zamanda kızlarını kaybeden çift, kendilerini yürekten verecekleri bir yaşam deneyimi tatmak istiyordu; ilgilerini olumlu bir şekilde yönlendirecek, kendileri ve aileleri için taze bir başlangıç yapmalarını sağlayacak bir proje.
 
3 D
Bu evin ardında yatan konseptin çıkış noktası 3 D ilkesiydi: Doğa, Doğal ışık ve Doğal hava. Eskisinin yerine yapılacak evin şekli, iç içe geçmiş 4 kutudan oluşuyordu. Merkezdeki, tam ortasında tek bir zeytin ağacı bulunan negatif alan, bir 'Zen' bahçesi oluşturuyor. Bu basit düzenleme, üzerinde 3 D ilkesinin kurulmasını sağlayan zemin oldu.
 
Dört görünüm - Doğa
Uzun süredir, doğayla bağlantı kurmanın insanın bedeni ve ruhu için iyi olduğuna inanılır. Bu ev, South Downs'ın çarpıcı 3 manzarası aracılığıyla doğayla bağlantı kuruyor. Çifte geleceğe bakma ilhamı veren bu engin manzaralar, kişisel iç dünyaya yönelik ve düşüncelere dalmaya olanak tanıyan iç bahçe. Bu faktörler nedeniyle ev, 4 Views (4 Görünüm) adını aldı.
 
Doğal ışık ve hava
Duvarlardaki geniş camlar, çatı ışıkları ve merkezdeki, üstü açık iç bahçe, üst katı doğal ışıkla doldurarak engin bir açık mekân hissi veriyor. İlk yükselti ve iç bahçenin sürme cam panelleri, doğal havalanmayı ve doğal temiz havanın serbestçe dolaşmasını sağlıyor.
 
Doğal malzemeler
Sükûnet duygusunu uyandırması için basit ve doğal malzemeler ve tamamlayıcı elemanlar seçildi. Antrasit siyahı Morvan tuğla, projenin konseptiyle son derece uyumlu. Tuğla doğal bir üründür ve kullanım ömrünün tüm aşamalarında sürdürülebilir özelliklere sahiptir. Tuğlalar, doğal maddelerin (yani kil, kum, su, hava ve ateş) kombinasyonuyla yapılır. Sedir ağacından ahşap kaplamalarsa evi hem içten hem dıştan kucaklayarak, zarif kokusuyla, güzel ve dingin bir yaşam alanı sunuyor.
 
Proje bilgileri:
Mimar: AR Design Studio
Yer: Winchester, Hampshire, İngiltere
Tuğla tedarikçisi: Hoskins Brick
Tuğla: Morvan
Fotoğraflar: AR Design Studio'nun izniyle